top of page

MOXO Dikkat TestiMOXO Dikkat Testi Nedir?

MOXO Dikkat Testi (MOXO d-CPT) klinik ve bilimsel olarak onaylanmış bir testtir. MOXO,  ADHD-DEBH ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ) tanısına yardımcı olan bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin olduğu ‘online’ dikkat ölçme testi olarak tanımlanabilir. Dünya üzerinde 50’yi aşkın ülkede MOXO testi uygulanmaktadır, ülkemize bakıldığında ise 150 binin üzerinde MOXO uygulaması yapıldığı, kullanımın giderek yaygınlaşmaya devam ettiği görülmektedir.


MOXO Dikkat Testi, DEHB tanısının koyulmasına yardımcı olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. MOXO, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana belirtisi olan dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite ve zamanlama probleminin ölçülmesini sağlar. Bilgisayar üzerinden yapılan MOXO dikkat testi görsel ve işitsel çeldiricilerden oluşmaktadır. 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda ve 13-65 yaş arası yetişkinlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş 2 farklı formatı bulunmaktadır. Çocuklar için uygulanması durumunda MOXO testi yaklaşık olarak 15 dakika, genç ve yetişkinlerde uygulandığında ise yaklaşık 18 dakika sürmektedir.


MOXO Testi sonucunda, bireyin performansını detaylı olarak yansıtan bir rapor elde edilir. Raporda,  bireyin performansının yaş düzeyine uygun olup olmadığı, hangi alanlarda güçlü ve zayıf olduğu, zayıf olan alanlarının da hangi düzeyde sorun teşkil ettiği belirlenmiş olur. Zayıf olan alana yönelik nasıl çalışmalar ve ne gibi düzenlemeler yapılabileceğine dair bilgilendirmeler yapılır.


Eğer siz de kendinizde ya da çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabileceğinden şüpheleniyorsanız Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesinde hizmet veren kliniğimize başvurarak MOXO Dikkat Testi (MOXO d-CPT) ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve MOXO testi uygulamasını yaptırabilirsiniz.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page